Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op OnsOranje.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Het omstreden WK van 1978

KNVB Media
KNVB Media
9 juli 2010, 11:50

Foto:

Voor de derde keer in de historie heeft het Nederlands elftal zich geplaatst voor de finale van het WK. Twee keer eerder ging het fout. Iedere landgenoot heeft zo zijn eigen verhaal over 1974 en 1978. In aanloop naar de nieuwe eindstrijd tekenen wij ze op. Vandaag:het omstreden WKvan '78.

,,Rondom de WK-finale was er een hectiek die z'n weerga niet kende", weet Jan ter Beek zich te herinneren. ,,Argentinië verscheen te laat op het veld en Nederland dreigde het veld te verlaten na Argentijns protest over het polsverbandje van René van de Kerkhof."  Een hectiek die volgens Ter Beek typerend was rondom het gehele WK in Argentinië. ,,Nederland deed mee aan het toernooi, maar nam tegelijkertijd volledig afstand van de politieke situatie in het land." Het land waar onder de macht van Videla massaal mensenrechten werden geschonden.

Stroomuitval

Maar niet alleen bij het toernooi was er sprake van hectiek; ook in huize Ter Beek liepen de spanningen hoog op. ,,Vlak voor het begin van de finale viel de stroom uit", weet Ter Beek zich te herinneren. ,,Ik pakte m'n fiets en racete zo hard als ik kon naar m'n vriend, die een dorp verderop woonde. Voor een hele klein televisie, waarvan we de antenne de goede kant uit moesten wijzen om beeld te hebben, keken we naar de wedstrijd." 

Veel vertrouwen in een goede afloop was er niet. Ter Beek: ,,Nederland was met veel pijn en moeite de voorrondes doorgekomen en het team straalde zelf ook niet veel vertrouwen uit." Dat gevoel werd versterkt toen Nederland in de 38ste minuut door een doelpunt van de Argentijnse ster Mario Kempes op achterstand kwam. ,,Maar toen Dick Nanninga in de slotfase van de wedstrijd de gelijkmaker maakte, kwam de hoop terug", vertelt Ter Beek. ,,Het was daarom ook erg zuur toen Rob Rensenbrink in de laatste minuut een vrije trap van Ruud Krol tegen de paal schoot. Anders hadden we het WK gewonnen.."

Sport en politiek

Nederland verloor met 3-1, nadat Argentinië in de verlenging nog tweemaal het doel vond, en keerde zonder beker huiswaarts. Maar of die beker anders wel meegekomen was, is volgens Ter Beek nog maar de vraag. ,,Nederland deed mee uit sportiviteit en wilde sport en politiek gescheiden houden. Maar een wereldbeker ontvangen uit handen van een omstreden Argentijnse leider, daar hadden ze niet veel trek in."

Teleurgesteld. Dat is hoe Ter Beek zich voelde na het verlies in de finale. ,,Als 20-jarige jongen beleefde ik het WK veel intenser dan nu. De nederlaag viel me zwaar. Wat dat betreft ben ik nu rustiger. Het blijft uiteindelijk maar een spelletje.."


  • Tags:

Laatste artikelen