Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op OnsOranje.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Het tragische verhaal-Rijnders

KNVB Media
KNVB Media
11 november 2010, 9:00

Foto:

We gaan vandaag terug naar 11 november 1970. Naar de EK-kwalificatiewedstrijd van Oranje in en tegen Oost-Duitsland. Het was de laatste interland van Nico Rijnders, een van de eerste profvoetballers die vanwege een hartaanval op het veld in de publiciteit kwam.

Reinier Johannes Maria Rijnders was een talentvolle middenvelder, die zijn loopbaan begon bij VV Baronie uit Breda, en via NAC en Go Ahead Eagles bij Ajax terechtkwam. In oktober 1968 haalde bondscoach Georg Kessler hem voor het eerst bij de selectie van het Nederlands elftal – eerder was hij wel al uitgekomen voor het Nederlands militair elftal van coach Jan Zwartkruis.

Bij Ajax ging het hem meteen voor de wind. In zijn eerste seizoen werd de speler die sterk was in het veroveren van de bal landskampioen en bekerwinnaar. Het jaar daarop was nog succesvoller voor Rijnders. De Amsterdammers wonnen de Europacup I, ten koste van Panathinaikos.

Benauwdheid

In deze gedenkwaardige finale – het was de eerste maal dat Ajax de belangrijkste Europese clubprijs won – kwamen de medische problemen van de Brabander voor het eerst aan het licht. In de rust moest hij worden vervangen vanwege benauwdheid in zijn borst.

Het zou niet voor het laatst zijn dat Rijnders gezondheidsklachten had. Sterker, het werd alleen maar erger. Bij zijn nieuwe club Club Brugge ging het bijna dramatisch mis. Tijdens een thuisduel met Club Luik zakte hij na tien minuten op het veld in elkaar. Rijnders was zelfs klinisch dood, maar werd in de catacomben gereanimeerd door de Belgische clubarts. Hij lag weken in het ziekenhuis en werd meteen afgekeurd voor betaald voetbal. Hij bleef wel bij de club betrokken, als assistent-trainer.

Benefietwedstrijd

In 1974 werd hij – hij was trainer van vierdeklasser Racing Harelbeke – afgekeurd voor alle sportfuncties, na nieuwe hartklachten. Er werd zelfs door Ajax en Club Brugge een benefietwedstrijd gehouden voor Rijnders. Zijn loopbaan in het Nederlands elftal zat er toen al een kleine vijf jaar op.

Op 16 april 1969 maakte hij zijn debuut in een vriendschappelijk duel tegen Tsjechoslowakije. Dat jaar en het jaar erna zat hij steeds bij de selectie van Oranje. Hij kwam tot acht interlands, de laatste was op 11 november 1970 tegen Oost-Duitsland, in de EK-kwalificatiestrijd. Nederland verloor met 1-0, door een treffer van Peter Ducke. Na dit duel zette de nieuwe bondstrainer František Fadrhonc hem niet meer in.

Over de kop

Rijnders opende na zijn vertrek bij Racing Harelbeke een sportwinkel in Brugge. De zaak ging al snel over de kop. Een nieuwe tragedie voor Rijnders, die in die periode ook zijn vrouw kwijtraakte en – zo werd beweerd – te veel naar de fles greep. In maart 1976 werd hij tijdens carnaval in Deventer onwel. Na enkele dagen in een ziekenhuis kwam hij weer bij, maar later dat jaar werd hij in een woning boven zijn oude sportwinkel dood aangetroffen. Hij was overleden aan een hartkwaal, op slechts 28-jarige leeftijd.

Een cardioloog die Rijnders destijds behandelde, meldde een jaar geleden na een nieuwe blik op het medisch dossier dat de voetballer leed aan aangeboren hartritmestoornissen. In de jaren zeventig waren deze niet vast te stellen en niet te behandelen. Tegenwoordig, anno 2010, kan dat – hoe pijnlijk ook voor zijn familie - wel.

Opstelling Nederland: Van Beveren, Suurbier, Israël, Strik, Drost, Jansen, Neeskens, Rijnders, Van Hanegem (84. Wery), Klijnjan, Keizer.

In deze rubriek blikken wij terug op historische wedstrijden van het Nederlands elftal. Gespeeld op de dag van vandaag, maar dan jaren geleden. Naast de wedstrijden komt ook het verhaal achter die duels aan bod. Ook wedstrijden van andere nationale teams kunnen de revue passeren, net als portretten van voormalig internationals of andere bijzondere gebeurtenissen die op een bepaalde dag in het verleden van belang waren voor Oranje.

Volg ons ook op Twitter!



  • Tags:

Laatste artikelen