Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op OnsOranje.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Talent van de Week: Tonny Vilhena

KNVB Media
KNVB Media
12 september 2015, 10:05

Foto:

Na imponerende prestaties met Oranje onder 17 weet Feyenoord het zeker: ze hebben weer een potentiële wereldtopper in De Kuip: Tonny Vilhena.

Zijn debuut in het eerste van de Rotterdammers volgt nog geen drie weken na zijn zeventiende verjaardag, in een periode (seizoen 2011-2012) dat Feyenoord opleeft onder Ronald Koeman. Anno 2015 zijn we dik drie en een half jaar verder en benoemt Fred Grim hem als reserve-aanvoerder van Jong Oranje, na eerste keuze Karim Rekik. Nog altijd maar twintig jaren jong, doch boordenvol ervaring.

Vilhena’s wieg staat kort na de jaarwisseling in 1995 – op 3 januari om precies te zijn – te Maassluis. Als zoon van een Angolese vader en Nederlandse moeder, luistert hij naar de volledige naam Tonny Trindade de Vilhena. Net zoals veel van zijn leeftijdsgenoten, begint een piepjonge Tonny met voetballen bij de plaatselijke FC. Deze club luistert naar de naam VDL Maassluis, het minder bekende broertje van Excelsior Maassluis. Onder andere Khalid Boulahrouz begint daar zijn voetbalcarrière.

Brief Feyenoord

Toch duurt dat voetballen in Maassluis niet lang voor Vilhena. Op achtjarige leeftijd ligt er namelijk een brief van de Feyenoord Academy op de deurmat. Het gezin besluit dan alles uit de kast te halen. Vader Toy weet het zeker: zijn zoon gaat het helemaal maken. En dat blijkt, want Vilhena overleeft na ieder seizoen gemakkelijk de schifting om ook het jaar erop uit te komen in de voetbalacademie.

Jarenlang bivakkeert Vilhena met vader en moeder in een klein flatje nabij de A20, tussen Rotterdam en Hoek van Holland. Vilhena’s vader knoopt in diezelfde jaargangen elke week de eindjes aan elkaar om hem naar de trainingen te brengen. Dat is voorgoed verleden tijd als Vilhena junior in maart 2011 zijn eerste krabbel onder een profcontract zet. De dan zestien jaar oude Tonny besluit direct een leuk nieuwbouwhuisje te kopen waar hij en zijn ouders intrekken.

Belangrijk voor Oranje

Kort daarna plaatst het Nederlands elftal onder 17 jaar zich voor het EK van 2011 in Servië. Nederland treft in poule B tegenstanders Tsjechië, Roemenië en eeuwige angstgegner Duitsland. De Duitsers zijn op het toernooi de eerste tegenstander, maar Oranje is door goals van Kyle Ebecilio en Karim Rekik te sterk.

Tegen Roemenië maakt Vilhena de enige goal van de wedstrijd, waarna een gelijkspel tegen Tsjechië goed is voor groepswinst en een plek in de halve finale.
In de halve eindstrijd is Nederland met 1-0 (goal van Ebecilio) te sterk van Engeland, terwijl Duitsland de andere halve finale wint. Daardoor rolt de klassieke eindstrijd Nederland-Duitsland uit de bus.

In de finale laat Oranje geen spaander heel van de leeftijdsgenoten uit Duitsland. De eindstand op het bord liegt niet: 2-5! Nederland komt twee keer op achterstand, maar Vilhena neemt de ploeg bij de hand door tweemaal de stand weer gelijk te trekken. Goals van Memphis Depay, Terence Kongolo en opnieuw Ebecilio brengen Nederland de Europese titel!

Grote favoriet

In 2012 is Onder 17 opnieuw van de partij, ditmaal in Slovenië. Als titelverdediger is Oranje de grote favoriet, met opnieuw Vilhena in de gelederen. Nederland bereikt wederom de finale, met dezelfde tegenstander: Duitsland. Kort na rust brengt Leon Goretzka onze oosterburen op voorsprong, maar Ajacied Elton Acolatse schiet Oranje in de blessuretijd op gelijke hoogte.

Na het laatste fluitsignaal begint Oranje direct aan de strafschoppenreeks. Niemand mist, totdat AZ-doelman Nick Olij de vierde Duitse strafschop stopt. Een beurt later neemt Vilhena vervolgens de aanloop voor de vijfde en beslissende Nederlandse penalty... RAAK! Oranje is opnieuw Europees kampioen onder 17.

Na dat gewonnen EK is Vilhena in het seizoen 2012-2013 een vaste kracht in de basis van Feyenoord. Hij speelt in totaal 27 van de 34 Eredivisie-duels en weet daarin vier keer het net te vinden. Reden voor de toenmalige bondscoach Louis van Gaal om Vilhena bij de definitieve selectie te halen voor de WK-kwalificatieduels tegen Estland en Roemenië.

Tot een officieel debuut komt het echter niet. Het seizoen erop eindigde Feyenoord als tweede en kende Vilhena persoonlijk een prima seizoen. Hij komt tijdens 32 van de 34 Eredivisie-duels in actie en scoort zes keer. Hij zit daarnaast tweemaal in de voorselectie van Oranje, waarvan de laatste keer voor het WK. De jongeling mist echter tot twee keer toe de boot naar het definitieve keurkorps.

Vervelende periode

Na een moeizaam seizoen 2014-2015, waarin Vilhena vaker reserve was dan hem lief is, volgt een vervelende periode. ‘Fans’ van Feyenoord gaan in de voorbereiding van het huidige seizoen 2015-2016 verhaal halen bij Vilhena, die zijn aflopende contract niet wil verlengen. Het maakt indruk op de nog altijd maar 20-jarige linkspoot.

Ondanks interesse van Koemans Southampton en zelfs een akkoord met het Italiaanse Sampdoria, blijft Vilhena uiteindelijk in Rotterdam. Als familiemens wil hij er zijn voor zijn ernstig zieke moeder. Een beslissing die in het hedendaage voetbal uniek is: je neus ophalen voor het grote geld om voor je gevoel te kiezen.

Inmiddels is de jonge middenvelder in de wedstrijd met FC Utrecht weer belangrijk geweest voor Feyenoord en benoemt Fred Grim hem tot vice-aanvoerder van Jong Oranje, vanwege de vele ervaring die hij in zijn jonge loopbaan reeds op zijn naam heeft staan.

Wellicht dat hij deze rol snel inruilt voor een debuut bij het grote Oranje, maar dat is koffiedik kijken. Nu ligt de focus van de Maassluizer, die er nog altijd woont, in ieder geval weer op het spel waar hij zo van houdt. “Voetballen doe ik namelijk het allerliefste”.


  • Tags:

Laatste artikelen