Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op OnsOranje.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Oranje onder 18 (m) domineert, Italië wint

KNVB Media
KNVB Media
10 september 2024, 0:45

Benjamin Khaderi treurt om een van de vele gemiste kansen van Oranje onder 18 (m) tegen Italië. - Foto: KNVB Media

Oranje onder 18 (m) heeft het tweede duel van het oefentweeluik met Italië verloren. Na de 2-0 overwinning voor Onder 18 afgelopen zaterdag gingen maandag de Italianen er met de zege vandoor op het terrein van SJC in Noordwijk; 0-1. "Ik heb zowel op als buiten het veld een hele mooie basis gezien."

'Winnen of leren', dat staat centraal bij Oranje onder 18, de generatie spelers die is geboren op of na 1 januari 2007. Om volgend jaar bij Onder 19 de stap te kunnen maken naar 'winnen én presteren' en mee te kunnen doen om de Europese titel. Beide aspecten kwamen bij de start van dit ontwikkelingstraject in het oefentweeluik met Italië aan de orde.

— Onder 18 voor de wedstrijd tegen Italië.

Goed gevoel en zelfvertrouwen

Afgelopen zaterdag smaakte Onder 18 bij de eerste ontmoeting het genoegen van de winst. Italië werd met 2-0 verslagen dankzij doelpunten van Gino Verhulst en Joël van den Berg. Een zege die voor deze lichting voelde als revanche voor de nederlaag in de beslissende kwalificatieronde en daarmee uitschakeling voor het EK onder 17 vorig seizoen. Italië kroonde zich later op de eindronde overigens tot Europees kampioen.

KNVB-coach Adil Ramzi zag dat de overwinning de spelers een goed gevoel en veel zelfvertrouwen gaf. De oud-topvoetballer en 37-voudig Marokkaans international was dan ook tevreden over zijn debuutwedstrijd met deze lichting toptalenten.  "We hebben discipline getoond in het nakomen van de afspraken", zei Ramzi na afloop van de wedstrijd. "Daar houd ik van. Ik wil dat we voor 90 procent vanuit herkenbaarheid spelen, met duidelijke afspraken en automatismen. In de resterende 10 procent kunnen de spelers hun eigen identiteit kwijt en voor een extra sausje zorgen."

"Maar …", plaatste hij zaterdag ook een kanttekening. "We moeten wel dat jeugdige van ons af schudden. Kijk wat Italië doet in de duels. Daar zit meer gif en agressie in. Daarin moeten wij veel volwassener worden."

— Eser Gürbüz gaat het duel aan met de Italiaanse middenvelder Giovanni Lauricella.

Bekende voetbalnamen

Ramzi had voor het tweede duel met Italië gekozen voor een bijna volledig nieuwe basiself omdat hij uiteraard alle spelers van de selectie aan het werk wil zien. Alleen Mylo van der Lans stond ook zaterdag aan de aftrap. De centrale verdediger droeg de aanvoerdersband op de uitstekende geprepareerde grasmat van de Sint Jeroens Club (SJC) in Noordwijk. Ooit zette Edwin van der Sar hier zijn eerste stapjes op het voetbalveld. Ook in de basiself van Onder 18 doken een aantal bekende voetbalnamen op. Shane Kluivert, Jaden de Guzman en Jesaja Riga Mustapha proberen alledrie op geheel eigenwijze in de voetsporen van hun vaders te treden.

De wedstrijd voltrok zich als een fotonegatief van het duel van zaterdag. Toen kwam Onder 18 tegen de verhouding in op voorsprong, speelde het tactisch gedisciplineerd, maar lukte het zelfs tegen tien man niet om de wedstrijd te domineren. De overwinning werd eigenlijk op zijn Italiaans over de streep getrokken. "En nu heb ik juist heel veel goeie dingen gezien aan de bal, die passen bij onze indentiteit. Namelijk via goed positiespel met veel beweging de wedstrijd in handen nemen en kansen creëren. Maar alles begint met de duels winnen. Daar hebben we ook beelden van laten zien uit de eerste wedstrijd."

— Jesaja Riga Mustapha houdt de voltallige Italiaanse defensie bezig.

Cruijffiaans

Kansen creëren deed Onder 18 genoeg, zeker in de eerste helft. Maar toen beide ploegen de kleedkamers opzochten voor de rust stond er gewoon 0-0 op het scorebord. En dus trad na de pauze de Cruijffiaanse voetbalwijsheid in werking: 'Italianen, ze kennen niet van je winnen, maar je ken wel van ze verliezen.' Want ook in de tweede helft bleef Nederland domineren, maar bij een van de spaarzame momenten dat Italië in het Nederlandse strafschopgebied verscheen, was het meteen raak. Na een voorzet vanaf de linkerflank bleef de bal hangen en was spits Alex Castiello er als de kippen bij om de bal binnen te prikken; 0-1.

Onder 18 had nog een half uur om de boel om te draaien en kreeg ook kansen. De grootste was voor Jaden de Guzman die 1 op 1 met de keeper niet wist te scoren. Zo bleef het 0-1 maar had Ramzi misschien wel een beter gevoel over deze nederlaag dan over de zege van zaterdag. In ieder geval qua veldspel. En dat tegen Europees kampioenen. Eigenlijk zou je beide wedstrijden over elkaar heen moeten schuiven, dan krijg je het ideale plaatje.

— Ook Sami Bouhoudane kon de gelijkmaker niet forceren.

Mooie basis

Zo makkelijk is dat niet, beseft ook Ramzi. Dat proces gaat stap voor stap. "Maar ik heb in deze eerste acht dagen een mooie basis gezien. Met herkenbaar gedrag zowel in als buiten het veld. Dan kan het vertrouwen groeien. Ik had veel zin om aan deze klus te beginnen, maar de jongens hebben me nog meer energie gegeven."

Onder 18 komt in oktober weer bij elkaar. Het team van Adil Ramzi speelt dan in Spanje opnieuw twee oefenwedstrijden in een minitoernooi met Engeland, Zweden en een nader bekend te maken land.

Statistieken

Wedstrijd
Nederland - Italië 0-1 (0-0)

Scoreverloop
59. Alex Castiello 0-1

Basisopstelling Nederland
Van der Velde, Oldenstam, Bouwman, Van der Lans (60. Onstein), Manuhutu, Khaderi, Gürbüz (80. Bahaty), De Guzman, Mustapha (70. Bouhoudane), Koller, Kluivert (70. Thomas).

Laatste artikelen