Pal onder de Tafelberg, met uitzicht op Robbeneiland en het indrukwekkende Greenpoint Stadium, volgt verslaggever Vincent de Vries het WK. Vanuit Kaapstad blogt hij dagelijks over de randzaken die een dergelijk evenement juist zo uniek en speciaal maken.
Nederland bezorgt de Zuid-Afrikanen dit toernooi niet alleen mooie momenten op het veld, het geeft ze ook meer dan herinneringen alleen. Denk onder meer aan het Orange Cruyff Court in Hillbrow in Johannesburg, dat vlak voor het begin van het toernooi met de nodige publiciteit werd geopend.
Dat het niet zomaar een opening was, bleek wel uit het feit dat onder meer Johan Cruijff, Ruud Gullit en de hele Oranje-selectie aanwezig waren en daar zowaar een balletje met de kinderen trapten. Ook was er veel aandacht voor het project in Mamelodi voor WorldCoaches, nabij Pretoria, waarvoor de KNVB en SOS Kinderdorpen de handen in elkaar hebben geslagen. Ook daar de nodige aandacht, niet in de laatste plaats omdat daar mannen als Aron Winter, Pierre van Hooijdonk, Ruud Krol en KNVB-manager Johan van Geijn kwamen opdraven.
Daarnaast waren er nog verschillende projecten van de Oranjecamping, die onder meer met de '3e Helft' geld ophaalde voor instanties als SCORE en Respo International. Dat deden ze samen met 'Stars in Their Eyes', een Nederlands/Zuid-Afrikaanse organisatie die voetbal inzet om sociale veranderingen te realiseren in Zuid-Afrika, zoals laatst een benefit-diner in Stellenbosch.
Maar daarmee is Nederland nog lang niet klaar. Vandaag komt 'Stars in Their Eyes' met een nieuw initiatief: Oranges for Orange. Met dit project - dat wordt uitgevoerd in samenwerking met de Provincie Westkaap, ondersteund door de stad Kaapstad en het Nederlandse Consulaat Generaal – willen ze pal aan de Fan Walk, op weg naar het stadion, symbolisch een netje sinaasappelen verkopen die vervolgens later wordt aangeboden aan de kinderen in de townships. Dit onder het motto: help deze voetbalgekke kinderen aan de broodnodige (voetbal)vitaminen.
Gevaarlijke buurt
Dat zij voetbalgek zijn, dat is me inmiddels wel duidelijk geworden. Dat bleek eerder deze week wel weer in Mitchell’s Plain, één van de vele sloppenwijken nabij Kaapstad. Niet echt kindvriendelijk. Eerder een gevaarlijke buurt. Zegt men. Niet echt een plek waar je ’s avonds moet zijn, al valt het overdag reuze mee. Wat opvalt, naast de armoede en de huisjes met de golfplaten daken: de liefde voor de bal. En die gaat ver. Want wat zag ik daar, tussen de krotten? Een jongetje met een shirt van Real Madrid, met op de schouders niet de naam van Cristiano Ronaldo, Kaká of Rafael van der Vaart, maar van Royston Drenthe! Alsof Drenthe dat shirt daar hoogstpersoonlijk heeft afgeleverd.
Benieuwd of het jongetje überhaupt weet wie Drenthe is. Of dat hij dat shirt alleen maar aan heeft omdat het van Real Madrid is of dat hij echt zo’n fan is van de Rotterdammer. Geen idee. Net zo min weet ik of dat jongetje goed kan voetballen. Maar wat ik wel weet is dat het, gezien zijn bouw en slechte tanden, niet overbodig is om, net als zijn vriendjes, eens wat meer vitaminen binnen te krijgen. Worden ze niet alleen sterker van, het is ongetwijfeld veel gezonder dan wat ze nu eten. Of helemaal niet eten.
Dus als ik eind van deze middag op weg naar het stadion voor de halve finale tegen Uruguay de truck met sinaasappelen zie staan, niet ver na de loopbrug bij de Harley Davidson-zaak van de Nederlander Ad Keukelaar, lap ik graag even. Het is een plek die niet te missen is, daar zorgen anders de klanken van de Zuid-Afrikaanse carnavalsvereniging Hot Shots uit het township Delft wel voor, die speciaal in het oranje zijn gekleed. Een netje sinaasappelen kost twintig rand, omgerekend zo’n twee euro. En het mooie is: het levert me zelfs een heuse medaille op. Dat kunnen de spelers van Oranje me - nog - niet nazeggen!
Live twitterverslag vanuit Zuid-Afrika!