verslag ons oranje events

'Waar waren die kroegen nou?'

18. november 2009 | Heerenveen

Harde wind en regen maakten dat het OnsOranje Park rond het duel van het Nederlands elftal met Paraguay afgelast moest worden. En dus was het woensdagmiddag nog maar weinig sfeervol rond het Abe Lenstra-stadion in Heerenveen.

Daan (links op de foto) en Paul zijn al vroeg te vinden bij het stadion. De twee Limburgers (22 en 25 jaar) staan, gehuld in oranje trainingsjack en wedstrijdshirt, te schuilen bij één van de ingangen. ,,Wat een pokkeweer”, verzuchten ze. Normaal gesproken hadden ze uitgekeken naar het feestelijke gebeuren naast het veld en waren ze vast niet de enigen geweest op dit tijdstip.
 
,,We gaan er niet altijd naar toe, maar we komen wel altijd op tijd om te zien of er nog wat te beleven valt”, zegt Paul. Ze zijn elke thuiswedstrijd in de WK-kwalificatiereeks van de partij geweest en zijn nu uiteraard ook van de partij. ,,Ook omdat we dit stadion wel eens een keer wilden zien”, legt Daan uit. ,,Ik ben benieuwd.”
 
Eén keer eerder
 
Zo zullen er meer zijn, want Heerenveen is pas één keer eerder het decor geweest van een interland van Oranje en dat was nog in het vorige stadion, in 1985 tegen Bulgarije. Daan: ,,Daarom verbaast het me wel dat het nog steeds niet uitverkocht is.” Paul vindt een mogelijke oorzaak: ,,Van het weekeinde was er nog schaatsen. Misschien hebben ze hun geld daar aan uitgegeven.”
 
Mede door het weer is het dus bar en boos rond het stadion, dat mede daardoor aan de buitenkant ook alles behalve een Oranje-stemming uitademt. ,,Mischien zit iedereen in het centrum? Daar moeten wij ook maar eens naar op zoek. We zagen trouwens niet heel veel medesupporters op de weg hiernaartoe.”
 
Sfeer proeven
 
Wie het centrum al wel gevonden hebben zijn John Luth en Gerwin Vink. Zij zijn vanuit Beekbergen, samen met nog twee vrienden, afgereisd naar Heerenveen. Het viertal heeft een plekje gezocht achterin café De Swetser, dat een heus voetbalveld voor de deur heeft gelegd met echt gras. ,,We gaan altijd op tijd naar de speellocatie toe, even wat sfeer proeven. En ook een paar biertjes natuurlijk”, lacht Gerwin.
 
Ook zij vinden het leuk dat Oranje eens niet in geijkte stadions als de Amsterdam Arena of de Rotterdamse Kuip speelt. John: ,,Voor een vriendschappelijke wedstrijd kan zoiets wel. Het is goed dat ze ook de provincie in gaan, daar zijn ook supporters.” Dat het duel niet uitverkocht is, heeft ze wel verbaasd. ,,Al zijn oefenwedstrijden wel vaker niet uitverkocht, ook in de grote steden niet”, weet John, die vanaf het EK in Portugal vaak van de partij is als Nederland speelt.
 
'Zuid-Afrika? Nee'
 
,,Maar Zuid-Afrika? Nee, dat denk ik niet. Het kost toch veel geld zo’n trip en de verhalen over veiligheid enzo… Ja, dat houd je ook wel in je achterhoofd”, vervolgt hij. ,,En ik denk dat vooral ook de sfeer heel anders gaat zijn dan voorgaande keren in Duitsland en Zwitserland en Oostenrijk. De sfeer zal nooit zoals daar zijn, met al die gezelligheid op straat.”
 
Dat verwacht ook het duo uit Gennep. ,,Wij richten ons al op het EK in 2012 in Polen en Oekraïne. Dat is te doen met eigen vervoer en een vriend van ons heeft daar kennissen, waarvan we nu al weten dat we er terecht kunnen. Low-budget dus.” Voor hen beide speelt ook mee dat ze beide onlangs een huis gekocht hebben. ,,En dan moet je keuzes maken. Maarre… Waar waren die kroegen nou, zei je?”